بهترین وکیل مهریه مشهد

زندگی مشترک همیشه باب میل پیش نمی رود و گاهی اختلافات کوچک و بزرگ باعث ناراحتی و جدایی می شود و در این حین زن مهریه خود را که حق قانونی است از همسر خود طلب می کند که معمولا به راحتی این حق گرفته نمی شود پس بهتر است از بهترین وکیل مهریه مشهد برای دستیابی به آن کمک گرفت

مهریه چیست

مهریه حق مالی است که بعد از جاری شدن نکاح عقد به زن تعلق می گیرد و مرد موظف است آن را پرداخت کند. زن هر زمان که مایل باشد می تواند این حق را طلب کند حتی پس از مرگ شوهر بر ذمه مرد باقی می ماند.

انواع مهریه

مهریه انواع مختلفی دارند که در ادامه بیشتر در مورد هر یک توضیح می دهیم:

 • مهر الحسنه یا مهر مهدی:همان مهریه حضرت فاطمه به میزان ۵۰۰ درهم است که معادل ۲۰ سکه می شود. پیامبر این مهریه را برای تمام دختران و همسران خود در نظر می گرفتند.
 • مهر المسمی: همان مهریه معمول است که زن و مرد با یکدیگر توافق می کنند.
 • مهر المثل: اگر به هر دلیلی امکان تعیین مهریه در هنگام عقد نباشد مهرالمثل جایگزین می شود. این مهریه با توجه به شرافت خانوادگی و وضعیت اجتماعی زن در نظر گرفته می شود.
 • مهر المتعه: این نوع مهر زمانی تعیین می شود که مهریه ای در نظر گرفته نشده باشد و مرد قبل از انجام هر کاری زن خود را طلاق دهد در این حالت مهریه با توجه به شرایط مرد تعیین می شود و بر خلاف مهر المثل می باشد.
 • مغوضه البضع: در شرایطی که در عقد دائم مهریه تعیین نشده باشد و یا توافق بر عدم پرداخت مهریه انجام شود.
 • مفوضه المهر: زمانی که زن مهریه تعیین نکند از مرد یا شخص دیگر می خواهد تا میزانی در نظر بگیرد.
   

انواع مهریه با توجه به چگونگی مطالبه آن

بیشتر افراد جامعه بر این باورند که تنها زمان طلاق مهریه قابل مطالبه است که کاملا اشتباه است. زن در طول زندگی و در هر شرایطی می تواند مهریه خود را از مرد درخواست کند. مطالبه مهریه به دو دسته تقسیم بندی می شود که با یکدیگر تفاوتهایی دارند:

مهریه عندالمطالبه:

در این نوع مهریه زن به محض جاری شدن عقد مالک مهریه است و هر زمان بخواهد می تواند آن را طلب کند و مرد موظف به پرداخت آن است، حتی در صورت عدم تمکین این مهر به زن تعلق می گیرد.

مهریه عندالستطاعه:

در این نوع مهریه مرد باید استطاعت پرداخت مهریه را داشته باشد و زن باید دارایی های مرد را به دادگاه اعلام نماید تا بتواند حکم توقیف بگیرد و مهریه را وصول کند. در این وضعیت نمی توان حکم ممنوع الخروج کردن و جلب مرد صادر شود.
 

مهریه باید چه ویژگی های داشته باشد؟

باید از نظر قانونی ویژگی های داشته باشد تا مورد پذیرش باشد، در غیر اینصورت باطل می شود. البته این مسئله به معنای باطل شدن عقد نمی باشد. این ویژگی ها شامل:

مقدار آن از لحاظ جنس مشخص باشد.

دارای ارزش عقلایی باشد یعنی در بازار قابل داد ستد باشد مانند ماشین، زمین، خونه، باغ، سکه و ... .

باید قابل تملک برای زوجه باشد.

قابل انتقال باشد و جزء اموال وقفی یا عمومی نباشد.

مالی که مهریه قرار داده می شود باید متعلق به همسر باشد. ملک شخص دیگر (پدر شوهر) تنها به اذن مالک قابل قبول است.

مرد باید توانایی پرداخت مهریه را داشته باشد.
 

راه های وصول مهریه

به سه روش می توان مهریه را وصول کرد:

 1. دادگاه
 2. اجرای ثبت
 3. ارسال اظهارنامه از سوی زن برای همسر

به شما توصیه می‌کنیم برای وصول مهریه از بهترین وکیل مهریه کمک بگیرید تا در کمترین زمان ممکن به خواسته خود برسید.

وصول مهریه از طریق دادگاه

در این روش زوجه یا وکیل به دادگاه مراجعه می کنند و دادخواست مبنی بر استرداد مهریه را به دادگاه تقدیم می کنند و دادگاه پس از رسیدگی بر درخواست مطرح شده در صورتی که زن استحقاق دریافت مهر را داشته باشد حکم به پرداخت می دهد و مرد موظف است در زمان تعیین شده مهر را پرداخت کند.

اگر مرد مالی دارد و زن تصور می کند که در مدت زمان صدور حکم امکان فروش آن وجود دارد می تواند در خواست قرار تأمین کند تا امکان فروش از طرف مرد سلب شود.

وصول مهریه از طریق اجرای ثبت

در این روش زوجه یا وکیل با در دست داشتن قباله ازدواج به دفترخانه ثبت عقد مراجعه می کنند و برای صدور اجراییه اقدام می کنند و سپس با حکم اجراییه به اداره ثبت مراجعه کرده و مهر را طلب می کنند.

در این روش زن باید هزینه اجراییه که برابر نیم عشر دولتی ( ۵٪ مبلغ اجرا) پرداخت کند که بعد از دادرسی این هزینه از همسر گرفته خواهد شد.

 

هزینه بهترین وکیل مهریه

معمولا هزینه حق الوکاله در قرار داد به صورت توافقی قید می شود، اگر حق الوکاله تعیین نشده باشد طبق تعرفه قانونی که قوه قضایی تصویب کرده است پرداخت می شود. به طور کلی تعرفه وکالت در پرونده های مهریه ۱۰٪ میزان مهریه است. که این میزان با توجه به شرایط می تواند تغییر کند. البته می توان تنها از وکیل مهریه مشاوره گرفت و لازم نیست هزینه زیادی پرداخت کرد.

مهریه در ازدواج موقت

برای ازدواج موقت نیز مهریه در نظر گرفته می شود و تفاوتی با ازدواج دائم ندارد. تنها فرق این دو ازدواج از لحاظ مهر در این است، در ازدواج دائم اگر مهر ذکر نشود عقد باطل نمی شود ولی در ازدواج موقت با توجه به ماده ۱۰۹۵ قانون مدنی عقد باطل می شود.

ویژگی وکیل مهریه خوب

مطالبه مهریه مانند سایر موضوعات و دعاوی مختلف نکات بسیار زیادی دارد که تنها یک وکیل مهریه به آن آشنا است، وکیل خوب به تمامی قوانین مربوط به مهریه، اصول دادرسی، نحوه مطالبه مهریه در اجرای ثبت و دادگاه و ... تسلط دارد و می تواند بهترین راهکار را برای دریافت مهریه پیدا کند.

وکیل مهریه با رعایت تمام حقوق انسانی می تواند زوجه را به حق قانونی و شرعی خود برساند.

 

مزایا حضور وکیل مهریه

وکیل مهریه فردی متخصص در حوزه مسائل حقوقی مهریه است و می تواند مزایای بسیاری در روند رسیدگی پرونده داشته باشد. از جمله مهمترین آن ها آشنایی کامل به موضوعات پرونده، دریافت مهریه در کمترین زمان، عدم مراجعه زن به شعب دادگاه یا دفاتر اجرا، تصمیم گیری مناسب و به موقع نسبت به موضوعات مختلف، تسریع در انجام فرایند دادرسی و ... اشاره کرد.

دریافت مهریه پروسه ای طولانی و زمان بر است و گاهی باید هزینه ای بابت آن پرداخت کرد و با توجه به قوانین زیاد و پیچیده امکان دارد زن به حق قانونی خود نرسد. ما به شما پیشنهاد می دهیم تا از بهترین وکیل مهریه مشهد کمک بگیرید تا روند پرونده تسریع پیدا کند و زن به حق قانونی خود برسد.